MOSFET Jilin Sino Microelectronics JCS10N60FC designed for switch mode power supplies and ballasts
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Drain to Source Voltage : 600V
Current - Continuous Drain(Id) : 10A
Operating Temperature - : -55℃~+150℃
RDS(on) : 850mΩ@10V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)) : 4V@250uA
Type : N-Channel
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds) : 30pF
Number : 1 N-channel
Output Capacitance(Coss) : 200pF
Input Capacitance(Ciss) : 1.8nF
Pd - Power Dissipation : 40W
Gate Charge(Qg) : 51.5nC@10V
Description : 600V 10A 850mΩ@10V 4V@250uA 1 N-channel 40W TO-220F-3 Single FETs, MOSFETs RoHS
Mfr. Part # : JCS10N60FC
Model Number : JCS10N60FC
Package : TO-220F-3
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: JCS
  • Certifications: RoHS
Technical Specifications
Order CodeMarkingPackageID (A)VDSS (V)Rdson-max () (Vgs=10V)Qg-Typ (nC)Applications