Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current : 3.03kA
Operating Junction Temperature Range : -40℃~+150℃
Voltage - Forward(Vf@If) : 1.36V@240A
Current - Rectified : 240A
Voltage - DC Reverse(Vr) : 1.6kV
Description : 3.03kA 1.36V@240A 240A 1.6kV Bridge Rectifiers RoHS
Mfr. Part # : VUO190-16NO7
Model Number : VUO190-16NO7
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: IXYS
  • Package Type: PWS-E
  • Certifications: RoHS compliant
  • Base Plate Material: Copper (internally DCB isolated)
  • Isolation Voltage: 3000 V~
Technical Specifications
Part NumberSymbolDefinitionConditionsMin.Typ.Max.Unit
VUO190-16NO7VRRMmax. repetitive reverse blocking voltageTJ = 25C1600V
VRMSRMS voltage1100V
IFAVmax. average forward currentTC = 150C, 3-phase, 50/60 Hz sine240A
IFSMmax. forward surge currentt = 10 ms; sineTJ = 45C2800kAs
Itvalue for fusingt = 10 ms; sineTJ = 150C27.5kAs
VF0threshold voltageTJ = 150C0.74V
rFslope resistanceTJ = 150C2.4m
Ptottotal power dissipationTC = 25C310W
RthJCthermal resistance junction to caseDC bridge output current0.15K/W
RthCHthermal resistance case to heatsink0.4K/W
GeneralTJvirtual junction temperature-40150C
Tstgstorage temperature-40125C
VISOLisolation voltageRMS; 50/60 Hz; I 1 mA; t = 1 sec3000V